Fader och son

Bach-familjen har många musiker, den tidigaste kända är redan från 1600-talet. Den mest kända är Johann Sebastian, eller Bach. Bachs andra son, som många, många andra i Bach-familjen, var en utmärkt kompositör. Han kallas Hamburg Bach, samtida kallade honom Berlin Bach. Hur som helst: han var Bachs son. Det finns bara några dissidenter i detta avseende. En av dem är den engelska författaren Kingsley Amis. När han pratade om Bach menade han Carl Philipp Emanuel. Johann Sebastian var Bachs far.

Nedan finns det inspelningar av ett Preludium av Johann Sebastian och en Allegro av Carl Philipp Emanuel, båda spelade som ingångsmusik för en gudstjänst efter påsk. Vad tycker du, är dessa stycken musik av Bach och hans son eller av Bach och hans far?

Johann Sebastian Bach: Praeludium i C, BWV 547
https://drive.google.com/file/d/1s2cGDAn2JKVJxpm22ptoQ4syMoHuRZWQ/view

Carl Philipp Emanuel Bach: Allegro (Sonata 4, del 1)
https://drive.google.com/file/d/1GkQq_PPlDGDQOcCUW_sHUa4mEcQUYx9J/view